Home arrow >> Sylwetki laureatów arrow 2002 r.


2002 r. PDF Drukuj Email
Halina Wasilewska-Trenkner
były wiceminister i minister finansów, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Sample ImageKapituła Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego na posiedzeniu w dniu 6 listopada 2002 r. postanowiła przyznać Nagrodę w roku 2002 Halinie Wasilewskiej - Trenkner.

Pani Wasilewska – Trenkner jest wzorem urzędnika służby publicznej, doskonałym apolitycznym fachowcem.

Halina Wasilewska – Trenkner związana jest z administracją publiczną od 1973 r., a od 11 lat z Ministerstwem Finansów. Jej wyjątkowe kompetencje i doświadczenie zawodowe są doceniane przez wszystkie rządy od 1991 r.

W opinii Kapituły na szczególne docenienie zasługuje fakt, iż w trudnych sytuacjach dobro publiczne stawia ponad własnym.

Kapituła Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego postanowiła także przyznać wyróżnienie specjalne Adamowi Tańskiemu za to, że jako urzędnik państwowy- prezes Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, wpierał inicjatywy społeczne, a zwłaszcza edukację dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.


Halina Wasilewska-Trenkner – laureatka Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego w 2002 r.

Urodziła się 26 kwietnia 1942 roku w Warszawie.

Studiowała ekonomię i handel zagraniczny na SGPiS (SGH). W 1964 r. rozpoczęła pracę w Katedrze Statystyki I Demografii SGPiS (SGH). W 1973 roku obroniła pracę doktorską.

Od 1974 r. pracowała w Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, od 1986 r. jako wicedyrektor. Od 1989 r. w Centralnym Urzędzie Planowania była kolejno dyrektorem departamentu systemu ekonomicznego, dyrektorem departamentu strategii gospodarczej, a od 28 października 1991 r. - sekretarzem stanu.

Jej dalsza kariera związana jest z resortem finansów, w którym była od 20 XI 1995 r. podsekretarzem stanu, a 28.VIII-19.X.2001 – ministrem, a następnie ponownie sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów i pełnomocnikiem rządu do spraw restrukturyzacji finansów publicznych. Obecnie jest  Członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

W latach 1975-1990 była Sekretarzem Naukowym Komitetu Nauk Demograficznych PAN. W latach 1991-1992 pełniła funkcję przewodniczącej 29 sesji Senior Economic Advisers, działającej przy EKG ONZ w Genewie.

Jest autorką licznych prac z zakresu demografii, polityki ludnościowej I zagadnień makroekonomicznych, a zwłaszcza dotyczących powiązań problemów demograficznych I gospodarczych.

Mężatka, ma syna i córkę.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »