Home arrow >> Sylwetki laureatów arrow 1999 r.


1999 r. PDF Drukuj Email
Jan Jakub Wygnański
założyciel i członek zarządu Banku Informacji o Organizacjach Pozarządowych „Klon-Jawor".

Sample ImageLaureatem Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego za rok 1999 został Jan Jakub Wygnański, z wykształcenia socjolog, z powołania społecznik. Uhonorowano w ten sposób jego wkład "w dialog społeczny i budowę społeczeństwa obywatelskiego". Kapituła uznała, że "cel i sposób działania laureata jest jednym z najlepszych przykładów zgodności z ideałami i duchem postępowania Andrzeja Bączkowskiego". Mówił o tym przewodniczący Kapituły Jacek Kuroń.

Jakub Wygnański w latach 80. XX wieku był jednym z koordynatorów ruchu samokształceniowego w warszawskich liceach. Jest współtwórcą Stowarzyszenia na Rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych, współzałożycielem i dyrektorem, a następnie członkiem Rady Fundacji "Bez Względu na Niepogodę", w ramach której działa Młodzieżowa Agencja Pracy. Jest też twórcą Banku Danych o Organizacjach Pozarządowych prowadzonego przez stowarzyszenie Klon/Jawor . Związany z również z innymi inicjatywami obywatelskimi, w tym z PAH, FISE< Fundacją Batorego. Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego pierwszej kadencji.

Reprezentuje interesy tzw. trzeciego sektora (organizacji pozarządowych) wobec władz państwowych i polityków. Jest ambasadorem organizacji pozarządowych – wobec organizacji zagranicznych i wobec polskiego biznesu. Jest człowiekiem dialogu - stara się znaleźć równowagę między odmiennymi poglądami i postawami. Jest ceniony za życzliwość, umiejętność rozmowy z ludźmi i trwania przy nich, kiedy mają problemy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »