Home


Alosza Awdiejew PDF Drukuj Email
Rozśmieszyć człowieka, to znaczy przywrócić go do życia... Śmiech jest furtką, która otwiera najlepsze s trony osobowości...
Alosza Awdiejew

Alosza Awdiejew, formalnie  Aleksy Awdiejew, piosenkarz  "Piwnicy od Baranami", kompozytor, autor wielu skeczy kabaretowych, a jednocześnie profesor filologii. Urodził się w Stawropolu na północnym Kaukazie. Talent muzyczny i zamiłowanie do sceny odziedziczył po matce, która śpiewała na scenie amatorskiej. Ukończył średnią szkołę muzyczną z dyplomem chórmistrza. Przez trzy lata prowadził amatorskie chóry i orkiestry w Moskwie i okolicach.

Później studiował anglistykę na Uniwersytecie Moskiewskim, jednocześnie występował w teatrze studenckim i  kabarecie oraz uprawiał pantomimę.
Uzyskał stypendium Radia Moskiewskiego i po drugim roku studiów  przeniósł się na filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Występował w kabaretach studenckich, jednocześnie otrzymywał nagrody w konkursach studenckich prac naukowych. Dyplom uzyskał z wyróżnieniem, ożenił się z Polką i został zaangażowany jako asystent na filologii rosyjskiej na UJ.

Od 1976 roku śpiewał  swoje romanse i piosenki w "Piwnicy pod Baranami". Swoje pasje jazzowe realizował grając na fortepianie w zespołach "Beale Street Band"i "Playing Family".  Wydał sześć płyt z piosenkami.  Śpiewa po polsku, rosyjsku, w jidisz i po ukraińsku. Są to piosenki ludowe, romanse cygańskie i rosyjskie, piosenki więzienne, złodziejskie, poezje Wysockiego, Okudżawy oraz własne piosenki autorskie. Piosenkom towarzyszą komentarze i anegdoty, które tworzą niepowtarzalny klimat jego występów. Grał w wielu filmach i serialach.  Regularnie pisuje felietony do czasopisma czasopiśmie "Charaktery", wydał też  w 1999 zbiór tych felietonów pt. "Szkice z filozofii potocznej".

Jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych i profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej na Wydziale Studiów Politycznych i Międzynarodowych. Zajmuje się m. in. gramatyką komunikacyjną i funkcjonowaniem języka w środkach masowego przekazu. Koncertuje w kraju i za granicą (Berlin, Paryż, Nowy Jork, Chicago, Tel-Awiw). Nagrywa recitale, spektakle i programy telewizyjne. Uczestniczy w filmach, serialach i programach telewizyjnych i radiowych.


PODSTAWĘ ZESPOŁU Aloszy Awdiejewa STANOWIĄ:

Marek Piątek – znakomity gitarzysta solowy, utalentowany improwizator i jazzman.
Kazimierz Adamczyk – kontrabasista, muzyk jazzowy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Powiedzieli o Andrzeju:

Michał Boni
- Smutno, że Andrzeja teraz z nami nie ma. Wszyscy w tamtych czasach ciężko pracowaliśmy, ale jego pasja, pracowitość, rzetelność, przeszły do legendy. Był wzorem człowieka i urzędnika, który rozwiązywał konkretne, szalenie trudne problemy, traktując działalność publiczną jako służbę, a pracę ministra – jako misję.

Henryk Wujec
- W stanie wojennym, w latach 80., dzięki Solidarności ujawnili się ludzie niezwykle wartościowi, którzy się wspaniale sprawdzili w pierwszym okresie przebudowy państwa, traktując to, co robią, jako misję, a nie drogę do kariery. Jednym z takich ludzi, odkrytym diamentem – był Andrzej.

Bogdan Zdrojewski
- Byłem pierwszym laureatem nagrody, zaskoczonym tym zaszczytnym wyróżnieniem. Pamiętam swoje wrażenia: z jednej strony ogromny szacunek dla wzoru, jakim w życiu publicznym był Andrzej Bączkowski oraz dla jego wysiłku, z drugiej – pamięć o ciężkiej przeprawie z powodzią, uzasadnieniem nagrody.