Home arrow Patron


O Andrzeju...
Co takiego było w Andrzeju Bączkowskim, że choć minęło już dziesięć lat od jego przedwczesnej śmierci, przyjaciele i przeciwnicy wspominają go ciągle z jednakowym szacunkiem i serdecznością? Że komplementem jest powiedzenie o kimś, iż działa w "andrzejowym duchu"?

Sprawia to jego niezwykła osobowość: połączenie drobiazgowej rzetelności i błyskotliwej inteligencji, uporu i umiejętności ustępowania przed racjonalnymi argumentami innych. Nieodłączną częścią wspomnień o "Bączusiu" jest pamięć o jego szacunku dla drugiego człowieka. Andrzej Bączkowski uważał, że w najtrudniejszej sytuacji, w najgorętszym sporze, zawsze można znaleźć rozwiązanie – dobre dla dwóch, a nawet trzech stron konfliktu – i jednocześnie dobre dla Polski. Nigdy nie niszczył przeciwnika w imię "jedynie słusznej sprawy", co w życiu politycznym tak często staje się usprawiedliwieniem dla krótkowzroczności, partykularyzmu, karierowiczostwa. Choć umiał dogadać się ze wszystkimi, kompromis nigdy nie oznaczał dla niego populizmu, politycznego kunktatorstwa, ustępstw, które mogłyby być szkodliwe dla państwa. Stworzył standard działań społecznych, opierających się na dialogu różnych grup i środowisk.

Ci, którzy go pamiętają, są przekonani, że gdyby Andrzej Bączkowski żył, znalazłby sposób na rozwiązanie dzisiejszych problemów. Jednak choć go już nie ma, pozostała i nic nie straciła na aktualności jego myśl, droga, którą wytyczył w publicznym działaniu, i ludzie, którzy chcą nią podążać. Pozostały instytucje, które stworzył, takie jak Centrum Dialogu, uczące sztuki porozumiewania się.

Wsparciem ludzi żyjących w "andrzejowym duchu" stała się fundacja jego imienia, która chce skupiać osoby działające ponad podziałami dla wspólnego dobra oraz nagroda, która honoruje tych, którzy stanowią wzór służby publicznej.

Życiorys Andrzeja Bączkowskiego PDF Drukuj Email
Był działaczem "Solidarności" i opozycji demokratycznej, po 1989 r. – urzędnikiem służby publicznej, wiceministrem pracy w sześciu gabinetach, a od lutego 1996 r. ministrem pracy. Zmarł nagle 7 listopada 1996 r.  Jest uważany za wzór urzędnika i najwybitniejszego ministra pracy po 1989 r.
Czytaj całość
 
... imienia Andrzeja Bączkowskiego PDF Drukuj Email
Redakcja „Nowego Życia Gospodarczego” i klub 500 (zrzeszający największe przedsiębiorstwa i banki) przyznały Andrzejowi Bączkowskiemu tytuł najlepszego urzędnika państwowego. Otrzymał też Nagrodę im. Stefana Kisielewskiego (którą odebrała po Jego śmierci żona) oraz – pośmiertnie -  Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Czytaj całość