Home


Pożegnanie Joli Koral
11.01.2017.
Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że 10 stycznia br. odeszła od nas, po dzielnej walce ze śmiertelną chorobą, Jola Koral, Dyrektorka Zarządu Fundacji im. Andrzeja Bączkowskiego, nasza przyjaciółka, osoba niezwykła, prawa, wrażliwa na cierpienie i niedostatki innych, zawsze znajdująca czas dla potrzebujących pomocy. Kochała ludzi. Jola była krytyczna, ale sprawiedliwa i obiektywna, ceniła odwagę, tolerancję i wolność. Jej wieloletnia praca w Fundacji i optymizm, którym nas obdarowywała w trudnych sytuacjach były dla nas bezcenne. Wiele jej zawdzięczamy. Choć jej już nie ma wśród nas, to jednak mamy nadzieję, że Jej dobry duch będzie nas nadal wspierał.

Jolu, żegnamy Cię, wierząc, że przeszłaś do lepszego świata.

Rada Fundacji im. Andrzeja Bączkowskiego
 
Z głębokim żalem przyjęliśmy informacje o śmierci Longina Komołowskiego
06.01.2017.
byłego ministra pracy i polityki społecznej, wicepremiera, człowieka „Solidarności”, niestrudzonego negocjatora porozumień społecznych w Komisji Trójstronnej, członka Kapituły Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego.

Zarząd i Rada Fundacji im. A. Bączkowskiego

 
 
20 lat od śmierci Andrzeja Bączkowskiego
07.11.2016.
7 listopada 2016 r. mija 20 lat od nagłej śmierci Andrzeja Bączkowskiego. Był działaczem „Solidarności” i opozycji demokratycznej, prawnikiem związku, po 1989 r. – urzędnikiem służby publicznej, wiceministrem pracy w sześciu gabinetach, a od lutego 1996 r. ministrem pracy. Wyznaczał standardy dialogu społecznego, był pierwszym przewodniczącym Komisji Trójstronnej. Zreformował Kodeks pracy, rozpoczął reformę ubezpieczeń społecznych.
Czytaj całość
 
Andrzej Bączkowski patronem konferencji naukowej
06.10.2016.
Instytut Filologii Polskiej UMCS w Lublinie w porozumieniu z Polską Akademią Umiejętności w Krakowie zorganizował w dniach 29 IX – 1 X 2016 roku w Lublinie  interdyscyplinarną konferencję naukową pt. „Praca ludzka”, poświęconą pamięci Andrzeja Bączkowskiego.

Czytaj całość
 
Laureat 17 edycji Nagrody Im. A. Bączkowskiego
05.03.2014.
Krzysztof Kwiatkowski Laureatem Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego za 2013 r. Trzy wyróżnienia honorowe z okazji rocznicy 4 czerwca 1989 r. dla Olgi Krzyżanowskiej, Ewy Kulik i Grażyny Staniszewskiej.

Kapituła Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego na zebraniu 26 lutego 2014 r. przyznała Nagrodę za rok 2013 Krzysztofowi Kwiatkowskiego w uznaniu całości jego służby wobec kraju. Zdaniem Kapituły Krzysztof Kwiatkowski jest wzorem urzędnika państwowego i człowiekiem działającym w "andrzejowym duchu", na rzecz dobra wspólnego, ponad podziałami.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 6 - 10 z 34
Powiedzieli o Andrzeju:

Michał Boni
- Smutno, że Andrzeja teraz z nami nie ma. Wszyscy w tamtych czasach ciężko pracowaliśmy, ale jego pasja, pracowitość, rzetelność, przeszły do legendy. Był wzorem człowieka i urzędnika, który rozwiązywał konkretne, szalenie trudne problemy, traktując działalność publiczną jako służbę, a pracę ministra – jako misję.

Henryk Wujec
- W stanie wojennym, w latach 80., dzięki Solidarności ujawnili się ludzie niezwykle wartościowi, którzy się wspaniale sprawdzili w pierwszym okresie przebudowy państwa, traktując to, co robią, jako misję, a nie drogę do kariery. Jednym z takich ludzi, odkrytym diamentem – był Andrzej.

Bogdan Zdrojewski
- Byłem pierwszym laureatem nagrody, zaskoczonym tym zaszczytnym wyróżnieniem. Pamiętam swoje wrażenia: z jednej strony ogromny szacunek dla wzoru, jakim w życiu publicznym był Andrzej Bączkowski oraz dla jego wysiłku, z drugiej – pamięć o ciężkiej przeprawie z powodzią, uzasadnieniem nagrody.